Moje dziecko nie ma ochoty na naukę.

Rodzicu posłuchaj o tym jak gry komputerowe  mają wpływ na mózg Twojego dziecka (nagranie). 

Praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego i bezpiecznego korzystania z technologii interaktywnych

Wszystkie zasady są jednakowo ważne

1. Nigdy nie ujawniam danych osobowych w Internecie, w tym prawdziwego imienia i nazwiska, adresu domowego, numeru telefonu, nazwy szkoły. Tak samo postępuję z danymi osobowymi mojej rodziny, przyjaciół i innych osób.

2. Powiadamiam rodzica/wychowawcę, jeśli przeczytam w Internecie coś, co mnie niepokoi, wydaje się podejrzane lub jest zbyt atrakcyjne, by mogło być prawdziwe.

3. Traktuję innych użytkowników internetu w sposób, w jaki chciałbym, żeby mnie traktowano.

4. Nie obwiniam nikogo ani nie obrażam w żartach, ponieważ moje działanie może zostać źle zrozumiane.

5. Mogę się dobrze bawić w wirtualnym świecie, ale zawsze odróżniam go od świata rzeczywistego. 

6. Nigdy nie spotykam się w realnym świecie z ludźmi, których znam tylko z internetu, ponieważ są to obce osoby. 

7. Zawsze porównuję treści, które znajduję w internecie, z innymi źródłami, na przykład książkami, gazetami, czasopismami. 

8. Nigdy nie robię zakupów w sieci bez asysty rodzica i nigdy nie zawieram transakcji na stronach internetowych, jeśli nie mam pewności, czy są one godne zaufania. 

9. Regularnie robię przerwy od komputera i internetu, by dać odpocząć oczom. 

10. Nie proszę innych o ujawnianie danych osobowych w internecie.

11. Nie interesują mnie treści tylko dla dorosłych, wchodzę na strony internetowe odpowiednie dla osób w moim wieku. 

12. Kopiowanie z internetu może być nielegalne. Nie kopiuję treści materiałów, które znajduję w sieci, do mojej pracy domowej, ponieważ takie działanie jest jak kradzież. Przed wykorzystaniem materiału zawsze proszę o zgodę jego autora. 

13. Nie pobieram muzyki i filmów ze stron internetowych, chyba że jestem pewien, że są to witryny godne zaufania, że muzyka i filmy są oferowane za darmo i że nie naruszam praw autorskich innych osób. Uczciwe strony internetowe jasno określają, czy ich usługi są bezpłatne, czy też wymagają opłaty. 

14. Korzystając z internetu nie na swoim komputerze, nie wchodzę na strony internetowe, na które trzeba zalogować się za pomocą hasła, zwłaszcza jeśli połączenie internetowe z takiego komputera nie jest chronione. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że moje dane osobowe mogą zostać skradzione. 

15. Nie przesyłam dalej otrzymanej wiadomości e-mail, której treść uważam za nie do przyjęcia, ponieważ takie działanie jest równoznaczne z przesyłaniem spamu. 

16. Chronię moje hasła i nie ujawniam ich nikomu, nawet najlepszym przyjaciołom. Zmieniam hasła regularnie, a także natychmiast wtedy, gdy podejrzewam, że ktoś je ukradł (przechwycił)

Opracowane np. tekstu Veronicy Samary

Zasady antyhejtowe

Zasady antyhejtowe

    • Zastanów się, zanim odpowiesz na hejterski komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili. 

    • Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.

    • Nie odpowiadaj agresją na agresję. W ten sposób jedynie prowokujesz hejtera do dalszego obrażania. 

    • Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy. W ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.

    • Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.

    • Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.

    • Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.

    • Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.

    • Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.

    • Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń na bezpłatny numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/porady/hejt

Cyberprzemoc to agresja.

Cyberprzemoc, zwana też cyberbullyingiem osiąga w dzisiejszych czasach ogromną skalę. Z  raportu ogólnopolskiego badania społecznego „Rodzice Nastolatków 3.0” , przygotowanego przez NASK ( Państwowy Instytut Badawczy) wynika , że aż 48,8% nastolatków było ofiarą agresji słownej. Natomiast tylko 15,8% rodziców zadeklarowało, że wie o przemocy, którą doświadczyło  ich dziecko w Internecie.

Cyberprzemoc zazwyczaj przybiera formę agresji słownej. Są to negatywne komentarze, najczęściej na portalach społecznościowych,  na temat np. wyglądu, ubioru, narodowości, a nawet złej sytuacji finansowej  koleżanki /kolegi z klasy/ szkoły itp. 

Dla rodziców bardzo często jest to błahostka – usuń komentarz i problem rozwiązany. Niestety dla dzieci czy nastolatków jest to o wiele poważniejsza sprawa. Publiczne ośmieszenie jest ogromnym obciążeniem psychicznym. Zanim dziecko czy rodzic usunie negatywny komentarz, zdąży przeczytać go wiele osób.

Jeszcze niebezpieczniejszym aktem cyberprzemocy jest udostępnianie w sieci upokarzających dziecko filmów. Niestety, ta forma przemocy zdarza się równie często. Obraźliwe wideo czy też zdjęcia są praktycznie niemożliwe do usunięcia – nawet jeśli zostaną usunięte z sieci, mogły zostać zapisane na urządzeniach innych osób, a to jest bardzo trudne  do zweryfikowania  i do zlikwidowania ośmieszających dziecko zdjęć czy  filmików.

Sprawcy cyberprzemocy są  często anonimowi. Dręczą ofiary, ukrywając swoje prawdziwe nazwiska, a anonimowość dodaje im poczucia bezkarności.

Rodzicu, jeśli dowiesz się o tym, że twoje dziecko doświadczyło cyberprzemocy, nie bagatelizuj tego.  Porozmawiaj z dzieckiem, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o zaistniałej sytuacji. W przypadku cyberprzemocy najważniejsze jest zabezpieczenie dowodów a więc  - zrób screeny, zapisz zdjęcia, wiadomości, filmiki, komentarze. Zachowaj wszystko co  udowadnia, że zostało popełnione  przestępstwo.

Zgłoś sprawę do administratora sieci społecznościowej (jeśli do cyberprzemocy doszło na portalu społecznościowym), aby zablokował agresora i usunął krzywdzące treści, poinformuj szkołę, a w razie potrzeby zawiadom Policję.

Może się również okazać, że twoje dziecko nie jest ofiarą, a sprawcą.  Jest to szczególnie trudna sytuacja dla rodziców. Jednak należy pamiętać, że nie ma ofiar bez sprawców. I skoro jest bardzo duża liczba dzieci dotknięta cyberprzemocą, to sprawców jest również wielu.

Jeśli dowiesz się, że twoje dziecko jest cyberagresorem, niezwłocznie każ mu usunąć z internetu treści krzywdzące inne osoby. Następnie porozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz, czym jest cyberprzemoc. Wyciągnij konsekwencje z zachowania dziecka. Jeśli potrzebujesz pomocy zgłoś się do wychowawcy, pedagoga lub  psychologa szkolnego - poinformuj o sprawie i poproś o pomoc. Pamiętaj też, aby w przyszłości monitorować poczynania swojego dziecka w sieci.

Jak chronić dziecko przed cyberprzemocą?

• rozmawiaj z dzieckiem o zjawisku cyberprzemocy;

• uświadom dziecko, jakie zagrożenia wiążą się z publikowaniem swoich zdjęć, filmów czy wiadomości o sobie w sieci;

• ostrzegaj, że wszystko, co udostępnia w internecie może być wykorzystane przez inne osoby;

• ustal z dzieckiem, co może, a czego nie powinno publikować;

• porozmawiaj z dzieckiem o możliwości ustawień prywatności w serwisach internetowych;

• przypominaj, aby zawsze wylogowywało się ze swoich profili, gdy odchodzi od urządzenia;

• młodszym dzieciom zainstaluj w telefonie program do ochrony rodzicielskiej.

źródło :  www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci

Warto zobaczyć:

https://youtu.be/BuEr37t8Wkc

Domowe Zasady Ekranowe  – FDDS dla rodziców

Home - Domowe zasady ekranowe (fdds.pl)