Bogactwo i piękno wszechświata

Dnia 25.01.2013 roku wszyscy uczestnicy projektu pt. „Bogactwo i piękno wszechświata” wyszli do kina na film pod tytułem „Hobbit”. Wyjście to było podsumowaniem całorocznej pracy uczniów w projekcie. Film trwał około trzech godzin i wszystkim się bardzo podobał. Każdy był zadowolony, że mogliśmy w ten sposób zrekompensować nasze starania i naukę przez cały rok! Milena Jankowska

Park ciemnego nieba

W weekend 29 i 30 września 2012 r uczniowie, biorący udział w projekcie „Przez marzenia i naukę do gwiazd” razem z p. Agnieszka Wilk i p. Ewą Wolańską- Cyjak pojechali do Schroniska Orle w Górach Izerskich. Towarzyszył nam pan astronom – dr. Paweł Preś. Dlaczego wybraliśmy akurat to miejsce? Okolice Schroniska Orle są nazywane „Parkiem ciemnego nieba”, ponieważ na tym terenie Gór Izerskich nocne niebo, rzeczywiście jest ciemniejsze niż w innych zakątkach Polski.
Z Wrocławia wyjechaliśmy około godziny 1000, na miejscu byliśmy trzy godziny później. Okolice Jeleniej Góry bardzo się nam spodobały, szczególnie jesienią. Kiedy dotarliśmy na miejsce rozpakowaliśmy się i od razy wyruszyliśmy na zaplanowany spacer, szlakiem Układu Słonecznego. Szlak planet Układu Słonecznego liczy 5 km i przedstawia rzeczywiste odległości miedzy planetami oczywiście w skali 1 :100 000 000. Zaczęliśmy od Słońca, potem Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Neptun i Uran. Zmęczeni wróciliśmy do schroniska, a po krótkim odpoczynku udaliśmy się na OGNISKO! Nie zabrakło kiełbasek, chleba i pianek! Niestety niebo było zachmurzone, więc nie mogliśmy obserwować gwiazd przez teleskop.
Rano po zjedzeniu śniadania, udaliśmy się na krótki spacer w góry, a potem wróciliśmy do schroniska, skąd autokarem pojechaliśmy do Wrocławia. Wycieczka była udana, bardzo nam się podobała!

Oliwia Łuczak 6b