Szkoła w mieście 2016 - 2017 w SP61

Szkoła w mieście - moja droga do wiedzy.

  Projekt „Szkoła w mieście” w roku szkolnym 2016/2017

Projekt „Szkoła w mieście” trwa już w naszej szkole od roku 2013. Każdy uczeń szkoły miał okazję, by uczestniczyć w różnorodnych zajęciach w przestrzeni naszego miasta. Przypomnijmy, że zajęcia te sponsoruje Miasto Wrocław, które stara się przez to uczynić obcowanie z kulturą, naturalnym elementem życia uczniów. W tym roku szkolnym ( na razie od września do grudnia), z racji mniejszego budżetu odwiedziliśmy mniej miejsc niż byśmy pragnęli, ale za to udało nam się być w miejscach, w których po prostu wypada być!

Szkolnymi koordynatorkami projektu są: Violetta Jucha i Lidia Gustaw

WIZYTA W HYDROPOLIS - wrześnień 2016

Takim interesującym miejscem jest HYDROPOLIS, dzięki któremu wyruszyliśmy w niezwykłą podróż, by odkrywać tajemnice otaczającego nas świata. Czy wiecie, które z warzyw zawierają najwięcej wody? Na pewno wymienicie pomidory ( 97 % wody) i ogórki (95 % wody)– brawo! A czy pomyślelibyście, że może to być liść szpinaku i brokuły? Uwierzycie, że zawierają 91 % wody? Jeśli to Was nie przekonuje, to może zainteresujecie się inżynierią wodną lub tajemniczym i mrocznym życiem w głębinach oceanu. Każdy znajdzie tu coś ciekawe dla siebie. Warto odwiedzić to miejsce. My z chęcią tam wrócimy!

Zajęcia w Hydropolis – klasa 2a i makiety różnych statków w tle.

 Zajęcia w Hydropolis – inżynieria wodna

Zajęcia w Hydropolis – inżynieria wodna

MUZEUM PANA TATEDUSZ - paźdzniernik 2016 r

Innym ciekawym miejsce w którym mieliśmy zajęcia, to Muzeum Pana Tadeusza. Pewnie niektórzy z Was myślą, co może być interesującego w muzeum?  A może, jeśli połączy się to co dawne (czyli historię) ze współczesnością. Czy wiecie, że w niektóre dni można tam spotkać wirtualnego podróżnika – muzealnego Awatara? Uczniowie klas drugich i trzecich mogli zgłębiać tajniki muzealnych zakamarków oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych.

Zajęcia w Muzeum Pana Tadeusza

Teatr na Ostrowie - listopad 2016

Odwiedziliśmy także Teatr na Ostrowie, gdzie oglądaliśmy spektakl pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek”. Jest to opowieść bliska wszystkim dzieciom, która w zabawny sposób mówi o pokonywaniu własnych słabości, takich jak obrażanie się, płaczliwość, niedbalstwo itp. Jeśli nie możecie obejrzeć tego spektaklu, to sięgnijcie po książkę Julii Duszyńskiej pod tym samym tytułem. Polecamy!

 

Przed nami jeszcze zajęcia sportowe. Odwiedzimy w najbliższym czasie korty tenisowe, by rozwijać nasze zainteresowania sportowe. Kto wie, może wśród nas jest przyszły mistrz Wimbledonu?

Rok szkolny 2015 - 2016

Zajęcia w ramach projektu Szkoła w mieście.

Finał zajęć artystycznych w MDK - luty 2016 r

Mimo, iż styczeń przywitał nas mroźnymi chwilami, były takie dwa dni, kiedy każdemu z nas zrobiło się cieplej na sercu. 
Dnia 22 stycznia w Miejskim Domu Kultury Wrocław-Krzyki  świętowano z seniorami Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klasy IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 61 im. Janusza Korczaka przygotowali przedstawienie pt.: ,,Czerwony Kapturek”, które poprzedziła kilkumiesięczna praca. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście z łezką w oku odbierali słowa kierowane pod ich adresem. Dla swoich bliskich dzieci przygotowały drobne upominki w postaci własnoręcznie szytych etui na okulary lub telefony. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Oklaskom nie było końca! W tym miejscu warto podkreślić, iż występ był podsumowaniem projektu Szkoła w mieście realizowanego w postaci cotygodniowych zajęć plastyczno-teatralnych w MDK z udziałem klasy IIIb oraz  okazją do zaprezentowania  ukrytych talentów tkwiących w najmłodszych.

Nasi wspaniali aktorzy z III b

"E-sztuka" - marzec 2016 r

Urządzenia mobilne przyciągają - szczególnie uczniów. Technologie mobilne racjonalnie i twórczo wykorzystane, to kapitalne narzędzie do zwiększania jakości edukacji. Obecność urządzeń mobilnych w świecie młodych ludzi w postaci tabletów i telefonów komórkowych wymaga zredefiniowania ich roli w obszarze edukacyjnym. W ramach projektu "Szkoła
w mieście" uczniowie klasy 4 a brali udział w warsztatach multimedialnych pt. „E-sztuka na urządzeniach mobilnych”. Zajęcia edukacyjne opracowane specjalnie na potrzeby szkoły, w sposób nowoczesny, twórczy i innowacyjny wykorzystują zdobycze nowych technologii do nauki, uatrakcyjniania lekcji, a także inspirowania uczniów i ukierunkowania ich w stronę samorozwoju w świecie cyfrowym. Podczas warsztatów każdy uczeń otrzymał swój tablet, dzięki czemu samodzielnie i aktywnie w nich uczestniczył. Pod okiem inspiratora dzieci uczyły się jak przy wykorzystaniu artystycznych aplikacji tworzyć multimedialne dzieła sztuki w formie cyfrowej. Dzięki czemu mieli szansę uczestniczyć w kulturze cyfrowej nie tylko jako konsumenci, ale także jako jej twórcy. Nauka tworzenia filmów animowanych, komponowania muzyki w przyjazny i atrakcyjny sposób zainspirowała uczniów. Pamiętajmy, tablety to nie tylko gry, to nowoczesne narzędzia edukacyjne. Zajęcia pomogły uczniom uświadomić, że urządzenia mobilne mądrze wykorzystane mogą, rozwijać talenty i dają możliwość wyrażania się w twórczym działaniu.

 

 

Muzeum Etnograficzne - luty 2016 r

Dnia 23.02.16 klasa 2c była na zajęciach w Muzeum  Etnograficznym w ramach Szkoły w Mieście. Uczniowie  zapoznali się ze sztuką  ludową i własnoręcznie wykonały kolorowe serwetki.

Park Technologiczny - styczeń 2016

W dniu 19 stycznia 2016r. klasa 5a uczestniczyła w zajęciach w Parku Technologicznym pt: „Kriogenika”.
Zajęcia na temat ciekłego azotu i jego wykorzystania przeprowadził chemik z jednej z wrocławskich firm zajmujących się jego wykorzystywaniem . Uczniowie dowiedzieli się, że jest on cenny nie tylko w medycynie i tam ma szerokie zastosowanie, ale i w przemyśle spożywczym, kosmetycznym. Wszyscy mogli spróbować jak smakują zamrożone pianki, jak trwałe są warzywa czy kwiaty, które uległy zamrożeniu do temperatury  prawie minus 200 stopni C.

 

Kino Era Nowe Horyzonty - styczeń 2016 r

Dnia 18 stycznia 2016r. klasa 5a była w Kinie Era Nowe Horyzonty na skandynawskim  filmie pt: „Mecz Życia”
Czy dziewczyny dobrze kopią w piłkę? Anja postanawia przełamać stereotyp panujący wśród jej kolegów z drużyny. Jest świetną zawodniczką i chce być oceniana nie ze względu na płeć, ale na umiejętności. Piłka nożna jest jej pasja. Nie rezygnuje z niej nawet wtedy, gdy dowiaduje się o ciężkiej chorobie. Anja to niezwykle pewna siebie dziewczyna, która uwielbia grać w piłkę nożną. Jej kolega z klasy – Jonas – uważa, że nie jest to sport dla dziewczyn. Anja wykorzystuje swoje poczucie humoru, by udowodnić przemądrzałemu chłopakowi, że nie ma racji. Nastolatka nie traci energii i optymizmu, gdy zostaje u niej zdiagnozowana białaczka. Jej zaangażowanie w rozgrywki piłkarskie nie słabnie nawet wtedy, gdy jest w szpitalu. Jak bliscy poradzą sobie z chorobą dziewczynki? Czy Jonas pokona swoje uprzedzenia?
Mecz życia to norweski remake święcącego triumfy na festiwalach holenderskiego filmu Nastolatki nie płaczą (2012).Oba scenariusze opierają się na książce Jacques᾿a Vriensa. Film  porusza temat radzenia sobie ze śmiertelną chorobą przez dzieci i dorosłych, a jednocześnie opowiada o sile stereotypów, które nawet w świecie dzisiejszych nastolatków bywają ograniczające. Podczas ubiegłorocznego festiwalu Kino Dzieci reżyserka Meczu życia – Katarina Launing odebrała nagrodę jury pisarzy dla najlepszego filmu.
    Cała klasa wyszła z kina niezmiernie poruszona tym obrazem, nawet chłopcy nie kryli łez wzruszenia, opiekunowie również……..
Niezmiernie trudny temat, bardzo delikatny do przemyślenia w domu, ale i podsumowania na godzinie wychowawczej.
Polecamy tym uczniom, którzy wybierają ambitne kino dla młodych.

"Technoludek" - styczeń 2016 r

Dnia 26 stycznia 2016r. klasa 5b w ramach Szkoły w Mieście była w Technoludku na  zajęciach z kiogeniki. Na początku zajęć  prowadzący wytłumaczył co to jest kriogenika i powiedział, że zajęcia będą dotyczyły ciekłego azotu. Pan pokazywał jakie ma zastosowanie ciekły azot. W metalowym wiaderku ciekły azot miał temp. minus 195, 8 oC. Pan zamroził w nim paprykę, po czy ją wyjął, rzucił na podłogę, papryka rozbiła się jak szkło. Pan pokazywał wiele ciekawych eksperymentów.
Uczestnikom zajęcia bardzo się podobały.

  

  

"Wycinanka" w Muzeum Etnograficznym - styczeń 2016 r
 
27 stycznia 2016 r. klasa 1b w ramach projektu "Szkoła w Mieście" odwiedziła Muzeum Etnograficzne. Uczestniczyliśmy w zajęciach "Wycinanka". Zajęcia bardzo zainteresowały, a co najważniejsze zainspirowały dzieci do tworzenia kolejnych prac.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Muzeum Historyczne" - styczeń 2016 r

Dnia 28 stycznia br. klasa 4a w ramach Szkoły w mieście uczestniczyła w zajęciach „Kieszonkowe dzieła sztuki” w Muzeum Historycznym. Najpierw obejrzeliśmy przepiękną wystawę „Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów” .Wśród wielu projektów banknotów polskich odnaleźliśmy takie, którymi płacili nasi rodzice, gdy byli w naszym wieku., ale tez takie, które nigdy nie były w obiegu. Bardzo spodobał się nam projekt banknotu 5000000 zł. z Józefem Piłsudskim. Na wystawie obejrzeliśmy też inne prace p. A. Heidrich, np. ilustracje do książki „Legendy polskie”. Później odbyły się ciekawe warsztaty: układaliśmy puzzle, sprawdzaliśmy zabezpieczenia i sami projektowaliśmy banknoty. Na koniec obejrzeliśmy jeszcze wystawę szopek bożonarodzeniowych, która nas zachwyciła.

   

"Narodowe Forum Muzyki" - styczeń 2016 r

Dnia 21 stycznia 2016r, klasa 5B, wyszła do Narodowego Forum Muzyki na spektakl pt.:  „Balet o kawie”. Przedstawił go nam Balet Dworski „Cracovia Danza”. Był to wzruszający, a zarazem zabawny spektakl. Wykorzystano w nim muzykę Jana Sebastiana Bacha Kantata o kawie, którą zagrali m.in. Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz, Marta Niedźwiecka, Małgorzata Józefowska i wielu, wielu innych dobrych wykonawców. Przedstawienie, swoim sopranem wsparła Marzena Łykowska, a z ust Bogdana Makala wybrzmiał bas. Wszystkim uczniom ten muzyczno-taneczny spektakl bardzo się podobał i cała 5B nie może się doczekać kolejnego takiego wyjścia.

 

 

"Humanitarium" - grudzień 2015 r

Krem do rąk  - warsztaty
 Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wytworzyli z dostępnych na co dzień produktów    fantastyczny zimowy krem do rąk, który można było ze sobą zabrać dla siebie lub wręczyć  jako prezent.
 W Humanitarium, podczas naszych odwiedzin prezentowano wystawę poświęconą optyce. „Szkiełko i oko – tajemnice optyki”. To nowa ekspozycja, która przenosi nas w świat, w którym nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Wystawa  składała się z :
– optycznej ścieżki edukacyjne, złożonej  z 25 stanowisk prezentujących między innymi zjawiska rozszczepienia światła, pochłaniania barw i złudzeń optycznych;
– eksponatów interaktywnych prezentujących zjawiska fizyczne takie jak np. ciśnienie hydrostatyczne, ruch laminarny i turbulentny, prawo zachowania pędu;
– 15 eksponatów prezentujących różne złudzenia optyczne  pozwalające jednocześnie na „zabawę optyką”.
Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy  mógł samodzielnie zbadać jak oko reaguje na złudzenia optyczne, a także sprawdzić swój refleks.
Na wystawie nauka przeplatała  się z zabawą. Jak to jest być uwięzionym w kalejdoskopie lub polatać na miotle? Ile czasu wytrzymasz w „obłędnym” pokoju? Na te pytania mogą już odpowiedzieć uczniowie klasy 6b...

 

Ulubione lustro każdej dziewczyny, które                                Gdzie jest reszta Hani?

odzwierciedlało jakże idealną sylwetkę!  

Jak się robi krem? 6b już wie.

Centrum Inicjatyw Wszelkich - grudzień 2015

Dnia 10.12.2015r. klasa 6a brała udział w Centrum Inicjatyw Wszelkich przy ul. Zakrzowskiej w  zajęciach pt. „Detektywi i tajniki kryptologii”. Poznaliśmy historie tajnych kodów starożytności, kody wymyślone przez Leonardo da Vinci,
Mieliśmy też okazję wejść w rolę detektywów i zbierać i analizować ślady przestępstwa.

Ścianka wspinaczkowa "Zerwa" - grudzień 2015

Uczniowie klasy 6 „c” uczestniczyli w zajęciach na ściance wspinaczkowej „Zerwa” na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego. Poznali podstawy wspinaczki, a każdy uczeń wykonał kilkanaście „wejść” na wysokość około 20 metrów.

"Brak zasięgu" - grudzień 2015

W grudniu uczniowie klasy 5b byli w kine Nowe Horyzonty na filmie edukacyjnym pt. "Brak zasięgu". Film opowiada o Kallim, chłopcu wychowywany przez samotną matkę na przedmieściach Reykjaviku. lubi przebywać w świecie wyobraźni.  Zbliża się Boże Narodzenie, które chłopiec ma spędzić z ojcem i jego nową rodziną na farmie gdzieś w zapadłej wsi. Odcięty od swego dotychczasowego życia, Kalli decyduje się na ucieczkę w samym środku surowej zimy. Gubi się podczas zamieci, traci zasięg w telefonie, a nawet przeżywa bliskie spotkanie z niedźwiedziem polarnym. Film był ciekawy ale dla niektórych uczniów straszny.

"Komiks w szkole" - grudzień 2015

W grudniu 2015 klasa 4a w ramach Szkoły w mieście uczestniczyła w zajęciach „Komiks w szkole”, które odbywały się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej. Każdy uczeń, korzystając ze specjalnej platformy internetowej,  miał okazję stworzyć  swój komiks. Zajęcia bardzo zaangażowały czwartaków, którym spodobała się rola twórców komiksu.

 

Lekcje kaligrafii w Ratuszu - listopad 2015

W listopadzie w ramach projektu Szkoła w mieście uczniowie kl.4a doskonalili swoje umiejętności pięknego pisania na lekcji kaligrafii w Ratuszu. Po bardzo ciekawym wstępie teoretycznym, dotyczącym starych materiałów piśmienniczych i historii pisma, dzieci przeszły do ćwiczeń praktycznych. Pisanie stalówką i atramentem nie jest łatwe!

  

Kino Nowe Horyzonty "Wojna na deski" - listopad 2015

Dnia 27.11. 2015r. klasa 6a obejrzała w  kinie Nowe Horyzonty bardzo ciekawy film produkcji holenderskiej pt. „Wojna na deski”. Bohaterami jest dwóch chłopców, Ziggy i Bas, którzy z niecierpliwością  czekają na doroczny wakacyjny konkurs budowania wież. Tym razem zamierzają wygrać i skonstruować najwyższą budowlę. Jednak seria nieporozumień sprawia, że najlepsi przyjaciele stają się przeciwnikami w „drewnianej” wojnie.  W przyjaźń chłopców wdziera się rywalizacja. Po wakacjach każdy z nich pójdzie do innej szkoły. Jeden z nich jest  prymusem, drugi radzi sobie gorzej z nauką i oczekiwaniami dorosłych. Początkowe nieporozumienia przeradzają się  w wojnę , w której przez jakiś czas nie brak agresji i chęci poniżenia kolegi. Historia trzyma w napięciu prawie do ostatnich kadrów. Widzowie sa ciekawi, jak skończy się ta niezdrowa rywalizacja, czy  Ziggy i Bas zrozumieją, że wygrana to nie wszystko, , że czasami tak  łatwo  zatracić się w rywalizacji i zaryzykować dla niej przyjaźń.

"Kriogenika" w Technoludku - listopada 2015

Uczniowie klasy 6 „c” uczestniczyli w zajęciach „Kriogenika” w Technoludku na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie stosowane są „bardzo niskie” temperatury i byli świadkami wielu ciekawych eksperymentów z ciekłym azotem.

Muzeum Narodowe - listopad 2015r

Uczniowie klasy 2c były w Muzeum Narodowym .Oglądały tam wystawę " Cztery pory roku w malarstwie". Dzieci chętnie dzieliły się spostrzeżeniami i z zaciekawieniem słuchały o malarstwie.

Panorama Racławicka - listopad 2015

Uczniowie klasy 2c razem z wychowawczynią odwiedzili Panoramę Racławicką. Dzieci chętnie podziwiały wspaniały obraz, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna - listopad 2015

W listopadzie 2015 klasa 5b w ramach projektu "Szkoła w mieście" była w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu przy ul. Worcella. Uczniowie brali udział w warsztatach, w pracowni komputerowej. Poznali podstawowe możliwości programu Toon Book. W tej aplikacji wykonali prezentację "Komoks w szkole". Uczniowie pracowali przy indywidualnych stanowiskach komputerowych. Swoje prace zapisali i  mogli wysłać oraz  zaprezentować rodzicom i znajomym.

Spacery z językiem angielskim - październik 2015

Dnia 30 września 2015r klasa 5a i 5B były na  zajęciach Szkoły w mieście na Ostrowie Tumskim. Zajęcia odbywały się w języku polskim i angielskim. Uczniowie wysłuchali informacji o świętych związanych z naszym miastem i legendarnymi postaciami. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, katedrę i okoliczne kościoły. Wycieczka była udana, karty pracy zostały wypełnione, a pogoda dopisała.

  

Warsztaty Indyjskie - październik 2015

30.10. 2015r. klasa 6a  uczestniczyła w Firleju w warsztatowych zajęciach, które wykorzystując taniec i muzykę, przybliżyły nam   kulturę Indii.
Warsztat indyjski rozpoczęliśmy od spotkania z Hindusem- mieszkającym od kilkunastu lat w Polsce, który przybliżył nam zwyczaje swojej ojczyzny, opowiedział o bogactwie kulturowym Indii,  o geografii, języku, społeczeństwie, architekturze i tradycjach, które charakteryzują kraj jego pochodzenia. Następnie  wysłuchaliśmy krótkiego koncertu gry na tabli – tradycyjnym instrumencie muzycznym oraz wzięliśmy udział w warsztatach tańca indyjskiego.

 

TANIEC ZUMBA U NAJMŁODSZYCH - październik 2015 r

W miesiącu październiku klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach tanecznych ZUMBA KIDS. Była to okazja do poskakania w rytm bardzo ekspresyjnej muzyki. Dowiedzieliśmy się skąd wywodzi się ten taniec. Poznaliśmy kilka kroków oraz stworzyliśmy mini układ taneczny. Zajęcia były bardzo radosne i pełne energii.

W RAMACH PROJEKTU „SZKOŁA W MIEŚCIE” UCZNIOWIE KLASY 3A UCZESTNICZĄ W ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH I TEATRALNO- MUZYCZNYCH W MDK KRZYKI - październik 2015 r

   

- Tak 3a pracowała na zajęciach plastycznych.

   

- Uczniowie 3a z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach teatralno - muzycznych

"Tumski Island" -  października 2015 r

Uczniowie klasy 6 „c” uczestniczyli w zajęciach „Tumski Island”. Przewodniczka w języku angielskim oprowadzała dzieci po Ostrowie Tumskim. Wypełnione zostały karty pracy i odbył się konkurs wiedzy o poznanych zabytkach – wszystko oczywiście w języku angielskim.

Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej - wrzesień 2016

Dnia 29.09.2015r. klasa 6a uczestniczyła w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w zajęciach warsztatowych pt. „ Komiks w szkole”. Poznaliśmy świetny, darmowy program do tworzenia komiksów,  prowadząca zapoznała nas z  podstawowymi zasadami pracy w tym programie no i mięliśmy czas, żeby przygotować w grupach krótki komiks. Już wiemy, że nie raz wykorzystamy ten program do tworzenia swoich własnych prac.

Klub Olimpijski września 2015 r

Uczniowie klasy 6 „c” uczestniczyli w zajęciach na boisku klubu Olimpijski FC. Dziewczęta i chłopcy pod okiem profesjonalnych trenerów poznawali tajniki gry w piłkę nożną.